A professional organization for submarine advocates

CORPORATE MEMBERS
Banner
EVENTS

Obituaries

Posted July 29, 2014

Brad Mooney passed away on 30 May in Austin Texas.  Burial will be in Arlington National Cemetery in the next few weeks.

 

 Please find the obituary @ BELOW  http://www.bottomgun.com/bbs2/forums/thread-view.asp?tid=15007&posts=1  

 

Posted July 29, 2014

Admiral Charles Robert "Chuck" Larson, USN, Ret.

20 November 1936 - 26 July 2014

 Former Naval Academy Superintendent Charles Larson dies after battle with leukemia. Adm. Charles R. Larson, a former superintendent of the Naval Academy and one-time candidate for lieutenant governor in Maryland, died Saturday morning at his home in Annapolis. There will be a Protestant Funeral Service for Admiral Charles Robert "Chuck" Larson, USN (Ret), USNA Class of 1958, on Wednesday, 30 July 2014@ 1000 in the Main Chapel followed by a full military burial in the Naval Academy Cemetery.  ADM Larson served as Superintendent of the Naval Academy twice, from August 1983--August 1986 and again from August 1994-June 1998.http://www.capitalgazette.com/news/annapolis/former-naval-academy-superintendent-charles-larson-dies-after-battle-with/article_83740d24-bfed-5335-b6ea-e0786b4849bd.html?mode=jqm  


Posted July 22, 2014

Robert "Bob" Hamilton, 57, passed away peacefully in his Franklin home early Friday morning, July 18, 2014. He had been the director of communications for Electric Boat for over eight years after a long and passionate career in journalism. He is survived and fondly remembered by his wife of 32 years, Kathryn; sons, Nicholas and Jonathan; daughter, Laura; daughter-in-law, Amber; his beloved grandchildren, Isaac and Kelsea; and loving dogs. A memorial service will be held at 10 a.m. on Saturday, July 26, at Christian Fellowship Church, 140 Pudding Hill Road, Route 97, Scotland, CT 06264. All are welcome to attend. There are no calling hours. In lieu of flowers, the Hamiltons request that donations be made to the CFC Scholarship Fund. For further details, please visit www.potterfuneralhome.com.  Published in The Day on July 22, 2014.

 Posted June 30, 2014

Captain David D. Middleton, USN (Ret.), US Naval Academy Class of 1961, died June 20, 2014. Death resulted from massive trauma to his head from a fall while hiking on Little D'Arcy Island in Canada. During his career in the Navy, Dave commanded USS NATHAN HALE SSBN 623 (Blue) and Submarine Base Bangor Washington.

Services for Dave were held on Wednesday, June 25, 2014 at 11:00 a.m. at Forest Lawn Cemetery (Hillside Cemetery) in Bremerton, WA.

Condolences may be sent to:
Phyllis Middleton
4825 NW Francis Drive
Silverdale, WA 98383

The family has requested that, in lieu of flowers, donations be made to Wounded Warriors Project or similar military support organizations.

 

Posted June 30, 2014

Vice Admiral Thomas J. Bigley, USN (Ret), 86, who died January 27, 2014, was buried with Full Military Honors at Arlington National Cemetery on Tuesday, June 17, 2014, following a Mass of Christian Burial celebrated at 12:45 p.m. in The Old Post Chapel, Ft. Myer, VA.

Thomas Joseph Bigley, born in Everett, MA on September 16, 1927, was the son of Mary Burns Bigley and William Charles Bigley. Upon graduation from Everett High School in 1945, he enlisted in the Navy; entered the Naval Academy on a Fleet Appointment a year later; and graduated in June 1950. His first assignment was to USS ENGLISH (DD 696) followed by four submarines: USS AMBERJACK (SS 522), USS ATULE (SS 403), and USS TANG (SS 563), and as commanding officer of USS BREAM (SS 243). He served on three submarine staffs and in the Bureau of Naval Personnel. In 1965 he received a Master of Arts degree from the American University School of International Service. After assignment as Aide to the Chief of Naval Operations (1965-67), he attended the National War College; served (1968-70) as Commanding Officer of the USS SAMPSON (DDG-10); and returned to Washington as Executive Assistant to the Vice Chief of Naval Operations. Selected for Rear Admiral in 1972, his first "flag" assignment was Director East Asia Pacific Region, Office of the Secretary of Defense (International Security Affairs).

In February 1975 he assumed command of the Middle East Force in the Persian Gulf/Arabian Sea/Indian Ocean, during which time he was active in negotiations that resulted in the continued presence of the U.S. Navy in Bahrain. In 2004, he was presented the Bahrain Order-First Class in appreciation for his efforts in strengthening the friendship and cooperation between the two countries. Promoted to Vice Admiral in 1976, he served as Deputy Commander-in-Chief of the U.S. Pacific Fleet (1976-78); Deputy Chief of Naval Operations for Logistics (1978-79); Commander U. S. Second Fleet and NATO's Striking Fleet Atlantic (1979-81); and as Director for Plans and Policy (J-5), Joint Chiefs of Staff (1981-83). His decorations include the Defense Distinguished Service Medal; the Navy Distinguished Service Medal; Legion of Merit (4); and the Navy Commendation Medal.

Retiring after 38 years in uniform, he joined Burdeshaw Associates, Ltd. as VP Navy Programs (1983-89) and Eastman Kodak Company Federal Systems Division in the Washington office as Manager, Navy Programs, and Director, Field Operations for Commercial & Government Systems (1989-1994). He was a member of the Navy Submarine League, Surface Navy Association, the U.S. Naval Academy and National War College Alumni Associations, and the Washington Institute of Foreign Affairs. He served as President of the American Bahraini Friendship Society and a Director Emeritus of the Navy League of the U.S. National Capital Council. Active for many years on the Sea Services Committee at the Shrine of St. Elizabeth Ann Seton, he was also devoted to Georgetown Visitation Preparatory School.

Predeceased March 4, 2000 by his wife of nearly fifty years, Ann Harrington Bigley of Washington, DC; he is survived by his wife, Bela Block Bigley; his three daughters, Ann Bigley Robertson (James), Mary Bigley Jones (Gregg) and Katherine Bigley Christie (Stephen), five grandchildren and his sister, Jean Bigley Campbell.

 

Posted June 30, 2014

LCDR John P. Kennedy, U.S. Navy (Retired), 74, passed away peacefully surrounded by family and friends on 21 May 2014. He joins his beloved wife Sally, who preceded him by two months. John was born on 29 August, 1939 in Quincy, Mass. He served 30 years in the U.S. Navy before retiring in February 1988. He then worked for Newport News Shipbuilding until 2002.

John proudly served his country as an Enlisted, Warrant, and then Commissioned Officer amassing multiple successes, awards, and friends. Tours of duty included Submarines; Bream, Bluegill, Sea Dog, Tench, Tenders; Hunley, Canopus, Frank Cable, and Shore Tours at POMFLANT, COMSUBRON 2, and COMSUBLANT.

Qualified in submarines on the USS Bream (SS-243) in 1959 and was a LCDR when he left the Navy.

John will be greatly missed and remembered by all his valued friends who showed support with their time, well wishes, and prayers. He leaves behind to cherish his memory; daughter Patty Ann, her husband Duane, and Grandson John Decker of St. Johns, FL.; sister Janice, her husband Peter Mariano and niece Pamela, and nephew Dominic of Canton, Mass.; beloved friends Sharon, Meagan, Kathryn, and Morgan of Newport News, VA; and Shipmates and Friends too numerous to list here.

Full military honors burial service will be at Arlington National cemetery at a future date to be determined.

 

 
powered by MemberClicks